"علم‌کوه" قله‎ای با ارتفاع ۴۸۵۰ متر در منطقه‎ی تخت سلیمان در استان مازندران واقع شده‌ است. علم کوه پس از دماوند دومین قلهٔ مرتفع ایران به‌شمار می‌رود. بیشتر شهرت این قله به خاطر دیواره‌ای‎ست که در دامنه شمالی آن واقع است و دارای فنّی‌ترین و سخت‌ترین مسیرهای سنگ‌نوردی و دیواره‌نوردی در ایران است. و هر ساله خصوصا در فصل تابستان میزبان خیل سنگ‎نوردان از اقصی نقاط ایران و حهان استو به واقع رویای هر سنگ‎نورد فنی کار صعود به این دیواره است. سالجاری تیمی متشکل از "فرشاد میجوجی" و "پژمان زعفری" در تلاشی سخت و ستودنی موفق به گشایش مسیری نو  به نام " مادر" در این دیواره زیبا شدند. فرشاد میجوجی این گزارش خواندنی را به قلم خودش  برای کوه‎نامه ارسال کرد؛ تا علاقه‎مندان بهره برداری کنند.

 

به همت انجمن کوه‎نوردان ایران شبی خاطره انگیر با دو گزارش زیبا و جذاب رقم خورد؛ صعود به دیواره "گرند ژوراس" و صعود دیواره "اگویدومیدی" و در ادامه  قله "مون بلان"

دوشنبه شب سوم دی ماه 97 سالن اجتماعات "ستاد توان افزایی سازمان‎های مردم نهاد" مملو از جمعیت بود. جمع کثیری از علاقه‎مندان به کوه و سنگ گرد آمده بودند  تا شاهد ارائه گزارشی متفاوت دیگری از صعود بر دیواره‎ها و قله‎ها باشند.

جمعیت حاضر در سالن از حضور خود پشیمان نشد چرا که ارائه گزارش صعود به دیواره اگویدومیدی و در ادامه قله مون بلان  به همراه عکس و فیلم‎ همراه با تدوین خوب ابتدا توسط "فاطمه حاجی کریم‎لو که با تسلط و بی آلایش و به دور اغراق‎های معمول  به همراه  طنزهای ظریف و دلنشین ارائه شد.

 در ادامه "حسن گرامی" دیواره نورد برجسته حال حاضر کشورمان توضیحات کامل و مبسوطی در خصوص صعود به دیواره گرند ژوراس ارائه داد. این گزارش در برگیرنده تمامی اطلاعات مورد نیازی بود که احیانا کسانی که منبعد بخواهند بر این دیواره تلاشی بزنند  بتوانند از آن بهره‎مند شوند.

 حسن گرامی با تسلط کامل بر گزارش و کاربرد طنزگونه در قسمت‎هایی از گزارش به گونه‎ای گزارش را ارائه داد که موفق شد تمامی حس صعود،لذت، هیجان و اضطراب‎های ناشی از این صعود را به همراه عکس‎های زیبا و فیلمی با تدوینی دلنشین و موسیقی جذاب ؛ به شنونده انتقال دهد.

در خاتمه این گزارش توسط فدراسیون کوه‎نوردی و صعودهای ورزشی، باشگاه کوه‎نوردی و اسکی دماوند، باشگاه کوه‎نوردی آرش و تنی چند از پیشکسوتان و شرکت کنندگان با هدایایی از ایشان تقدیر به عمل آمد.

چندی پیش گزارش سه غارناشناخته ای را  اطلاع دادند که بعد از بررسی توپگرافی منطقه و جمع آوری اطلاعات میدانی و با هماهنگی و همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری شهرستان چاراویماق و با همکاری دهیار « منصور سلطانی» به  عنوان راهنمای محلی در روزچهارده خرداد سال۹۷ به طرف روستای مورد هدف ( آلبر) حرکت کردیم.روستای علی بیکلو اولیا در جنوب شهرستان چاراویماق واقع شده است و  از نظر مورفولوژی کاراست و منطقه ای مستعد برای غارنوردی و غارشناسی به شمار می آید و سنگ های این منطقه انحلالی و فرسایشی است.