گشایش مسیر "پانتومیم درد" در تنگه باشتک گچساران

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

روزهای پنجشنبه 20 و جمعه 21 مهر ماه 1396 تیم های سنگنوردی استان خوزستان و کهگیلویه و بویر احمد با حضور در تنگه زیبای باشتک مسیری جدید با نام "پانتومیم درد" به این مجموعه سنگنوردی اضافه کردند.

تنگه باشتک در 7 کیلومتری شمال شرقی شهرستان گچساران واقع شده است که راه دسترسی به آن روستای چهار بیشه می باشد، حدود 20 دقیقه جاده خاکی، سپس 40 دقیقه پیاده روی نرمال از محل پارکینگ اتومبیل ها تا رسیدن به مجموعه سنگنوردی باشتک.

 

بهترین فصل صعود اوایل اسفند تا اواخر اردیبهشت و اوایل آبان تا اواخر آذر ماه می باشد. همچنین تنگه فاقد آب آشامیدنی است.

مجموعه سنگنوردی باشتک در آذر ماه سال 1393 با هماهنگی هیئت کوهنوردی شهرستان گچساران و به کمک تیم هایی از سه استان کهگیلویه و بویر احمد، تهران و خوزستان راه اندازی شد و طی یک برنامه 5 روزه 13 مسیر با درجه سختی های مختلف در این منطقه مستعد در زمینه سنگنوردی، طراحی و رول کوبی شد، این در حالیست که مجموعه سنگنوردی باشتک همچنان قابلیت صعودهای Trad و گشایش مسیرهای اسپورت را دارد، به طوری که در روز نخست گشایش مسیر "پانتومیم درد"، دو مسیر بصورت کاملا پاک صعود شد.

 

نفرات حاضر در برنامه: امیرحسین عادل، محمد عادل، سیاوش معماری، ساره حسینی، روزبه موسوی، مهران گرجی و یاسین درخشان.

با سپاس از امیرحسین عادل برای ارسال گزارش به کوه نامه

 

گزارش پروژه نقشه برداری از غار کتله خور، طولانی ترین غار ایران

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

سال گذشته پس از 12 سال از شروع نقشه برداری غار کتله خور از نقشه این غار، طولانی ترین غار ایران رونمایی شد.
تیم مایکل لومان آلمانی در سال 2003 کار نقشه برداری غار کتله خور را شروع کرد و پس از آموزشی که غارنوردان ایرانی طی اکسپدیشن 2008 دیدند، کار نقشه برداری این غار 20 کیلومتری از دی ماه 1390 شروع و در تمام مراحل ترسیم نقشه سعی شد تا حد ممکن به جزئیات توجه شود.
سارا عدالتیان آراسته طراح و ترسیم‌کننده نقشه و عضو تیم نقشه‌برداری غار کتله‌خور با ارائه گزارشی به کوه نامه نحوه انجام فعالیت تیم نقشه‌برداری این غار را تشریح کرد.

برای دانلود فایل گزارش روی لینک زیر کلیک کنید:

دانلود فایل گزارش

 

لینک خبر مربوط به رونمایی از نقشه را می توانید در اینجا بببینید.

معرفی منطقه سنگنوردی دِزدَک (دژک) استان مازندران

نوشته شده توسط : زهرا جلیلیان | تاریخ ارسال مطلب : .

شاید به نوعی، یافتن سایت مناسب سنگنوردی در استانهای شمالی به آسانی سایر نقاط کشور نباشد.

گرچه مدتها طول کشید تا این صخره قدیمی مستتر در نوشهر و رخ شمالی جنگلهای مشرف به دریای خزر، شناسایی، آماده سازی و سپس رول کوبی شود اما مهمتر و پراهمیت تر از آن، احترام به فرهنگ و طبیعت منطقه می باشد.

 

چندتن از مربیان و سنگنوردان منطقه  تا پایان سال 95 موفق به گشایش 13 مسیر در دیواره دِزدَک(دژک) با ارتفاع تقریبی 100 متر  و پهنه ییش 60 متر  در منطقه دِزدَک شهر نوشهر شدند .

برای دانلود فایل معرفی منطقه سنگنوردی دِزدَک(دژک)  روی لینک زیر کلیک کنید

 

 

منطقه سنگنوردی دِزدَک(دژک)