صعود قله‌ی دماوند از مسیر یال سرداغ- زمستان 95

نوشته شده توسط : بهرام پورعلی بابا | تاریخ ارسال مطلب : .

«نگاهی اجمالی به تاریخچه صعود سرداغ»

باتوجه به ضعفِ مستندسازي در كوهنوري كشور ما به ويژه در دهه‌هاي گذشته اطلاعات كاملي از صعودهاي اين يال در دست نيست اما آنچه از شنيده‌ها و نقل قول‌ها و نيز استناد به اندك گزارش‌ها و خبرها برمی‌آید صعودها به قرار زیر است:
اولين صعود زمستاني يال سرداغ دماوند توسط اصغر پاشا زانوسي و دكتر بطحايي بوده است. برنامه‌اي که پیرو آن تيم در راه برگشت گم مي‌شود و با جان به در بردنشان از بيواك در قله، روز بعد از يال شمالي پايين مي‌آيند و انگشتان پاي‌ هر دو نفر و انگشت شست تقي بهره‌ور كه همزمان از يخچال غربي بالا رفته بود قطع مي‌شود.
چند سال بعد تيمي از اراك با يك شب‌ماني در ٥٠٠٠ متر و پاره شدن چادر و گذراندن شبي سخت، به قله مي‌رسند و با سرمازدگي دست و پا بر مي‌گردند.

در ابتدای بهمن سال 90 یک تیم مشترک از اعضا باشگاه دماوند و آرش به سرپرستی آیدین بزرگی و با حضور کورش نگهبان ،پویا کیوان و نادیا الیکایی موفق به صعود قله از یال سرداغ می شوند .

در همان سال و پس از تیم مشترک باشگاه دماوند و آرش تيمي از اراك پس از صعود قله مرحوم نادعليان را از دست مي‌دهد.

تلاش بعدي را تيمي از كلوپ دماوند انجام مي‌دهد كه منجر به شكستن پاي يكي از اعضاي تيم مي‌شود.
تلاش هايي ديگر از تيم فدراسيون و تيم‌هاي مختلف.
سال ٩١ تيمي متشكل از كوهنوردان همداني با موفقيت و بدون حادثه قله را از اين مسير صعود مي‌كند.
و در نهايت سال ٩٣ صعود موفقيت آميز تيم باشگاه تهران.


چند سالی بود که به صعود زمستانی سرداغ دماوند فکر می‌کردم. شاید با مرگ مرحوم نادعلیان پس از صعود این یال در سال 90 برایم جالب توجه‎تر شد.

اما هرسال در سایه برنامه‌ی اصلی سالانه‌مان قرار می‎گرفت و فرصت و شرایط لازم برای صعودش دست نمی‌داد. سال گذشته علی‎رغم مشکلاتی که داشتم برنامه‌ای را برای صعود این یال ترتیب دادم که باتوجه به مساعد نبودن شرایط هوایی روز قله از صعود بازماندیم و برگشتیم. از قبل اطلاعات هوای منطقه را گرفته بودم و از کمی ناپایدار بودن شرایط هوایی مطلع بودم اما چون امکان عوض کردن وقت برنامه و تجدید مرخصی را نداشتم ناچار به اجرای برنامه در همان تاریخ شدم که البته بوران و عدم داشتن دید کافی باعث شد از ادامه مسیر منصرف شوم و بازگردیم. 

امسال حین آماده‎ شدن برای تلاش روی دیواره آزادکوه در بهمن‎ماه، قصد داشتیم در خلال برنامه‌های آماده‎سازی‌مان این یال را صعود کنیم تا هم از لحاظ توان کوهنوردی تمرین خوبی کرده ‎باشیم و نیز از لحاظ روحی آماده تلاشمان روی دیواره آزادکوه شویم.

اعضای تیم:
محسن سعیدزاده (سرپرست)، محمد ژاله، مصطفي بيات، هومن رضايي، مهدي جمالي، وحيد محمدي

 

دانلود گزارش کامل صعود قله دماوند از مسیر یال سرداغ

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی