گزارش پیمایش در لاپلند- قطب شمال

نوشته شده توسط : فرشید داوودی | تاریخ ارسال مطلب : .

 

 

"همسفرم «يانه» بود. حرف "نون" اسمش را بايد با تأكيد و كشيده بخوانيد. پسرى كه حدس می‌زنم در اواخر دهه‌ی چهارم زندگيش باشد. واقعيت را بخواهيد سن‌اش را نپرسيدم؛ اما در طول برنامه گاهى اوقات كه گمان می‌كرد چيزى را جا گذاشته به خودش می‌گفت دارم پير می‌شوم. چيزى البته به غير از قمقمه‌ى آبش گم نكرد. با «يانه» در ايران آشنا شدم. وقتى با دوچرخه‌اش از غرب كشور وارد شده بود و مشتاق راه ابريشم بود، دوستى او را معرفى كرد تا در گذر از كرانه‌ى خزر و آشنايى با طبيعت ايران كمكش كنيم و ما در زادگاه مادرى‌ام در پای کوه درفک ميزبان او شديم. دو سال و نيم بعد وقتى به او گفتم …."

متن فوق بخشی از گزارش پیمایش در لاپلند-قطب شمال به قلم مینا قربانی‎ست.

«مینا قربانی» کوه‎نورد عضو تیم ملی امید و کسی که سابقه‌ی صعود به قله‎های «کازبک» و «آرارات» را در کارنامه خود دارد؛ این بار در برنامه‌ای شخصی اقدام به پیمایش مدار قطبی شمال در کشور فنلاند کرده است. پیمایشی در سرمای استخوان‎سوز شمال فنلاند اما دیدنی و جذاب.

در این پیمایش «مینا قربانی» و همنورد فنلاندی‌اش «یانه لپا‌آ‌کوسکی» مجموعا حدود بیست و هشت کیلومتر را در سه روز و دو شب در مدار قطبی شمال واقع در شمال کشور فنلاند (لاپلند) طی کرده، وارد یک پارک ملی شده، در دو جانپناه با نام‌های Molosleho در شب اول و Pyhäjärviدر شب دوم اقامت کردند. در این مسیر قله‌ی Pallilaki به ارتفاع 565 متری نیز توسط این دو صعود شد.

گزارش جذاب این پیمایش را به قلم «مینا قربانی» همراه با تصاویرِ زیبا و شرحی از آنچه که بر ایشان در سرمای کشنده، طبیعت بکر و زیبای زمستانِ لاپلند گذشته است را از لینک زیر دانلود کرده و بخوانید.

 

 گزارش پیمایش در لاپند ، قطب شمال

 

 

 

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی

نظرات  

0 #2 عباس ثابتیان 1395-11-16 11:37
این گزارش رو خوندم، عالی بود
رفرنس‌ها، توضیح‌ها، پانویس‌ها ...
خیلی کم گزارش به این خوبی خوندم!
0 #1 هاله 1395-11-11 09:13
آفرییییییییین مینا. خسته نباشی