محیط زیست

پاکسازی غار کلهرود توسط اعضای کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان

دهلیزها و گذر گاههای تنگ و تاریک ، پرتگاه های خوفناک ، چاه های عمیق ، دریاچه های سرد و ژرف و حتی آرواره های جهنمی، هیچ  باعث نخواهد شد تا از عشقی که غارشناسان و غارنوردان به دنیای زیر زمین دارند ذره ای کاسته شود.

به مناسبت هفته محیط زیست به همت کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان غار کلهرود پاکسازی شد.

متاسفانه نفرات گروه در همان ابتدای ورودی غار با خاک برداری غیر مجاز کف غار روبرو شدند که جای بسی تامل و نگرانی دارد. امیدواریم سازمانهای مربوطه و مرجع در این خصوص اقدامات لازم را انجام دهند.

پس از ورود به غار نفرات در شیب ورودی غار و در تالار یک شروع به پاکسازی کرده و در آخر وارد دهلیز گلی می شوند و به پاکسازی خود ادامه می دهند . موضوع تاسف باری که در این برنامه به کرات مشاهده شد وجود رنگ نوشته های متعدد بر روی غار نهشته ها  بود که چهره غار را زشت و کثیف کرده بود. اقدامی ناپسند از افرادی که  نام خود و یا گروهشان را بر روی غارنهشته های زیبا نوشته بودند . رفتار ناپسندی  که متاسفانه در اکثر غارهای کشور مشاهده می شود .

نفرات گروه در بازگشت از مسیر میانبر دهلیز گلی برگشته و آنجا را نیز پاکسازی کردند.

این برنامه از ساعت 9 تا 17 به طول انجامید.

گفتنی است  اعضای این گروه برای پنجمین بار اقدام به پاکسازی غار کلهرود کرده اند.

به گفته ایشان مقدار رباله جمع آوری شده از غار کلهرود در سال 89 صد و شصت  کیلوگرم بوده است که در سالهای بعد به 70 ، 50 و 30  و 14 کیلوگرم در سال جاری تقلیل یافته است.

خوشبختانه با وجود فرهنگ سازی ، سمینارها ، کنفرانسها و کلاسهای آموزشی برگزار شده توسط فعالان غارنوردی کشور شاهد کاهش مقدار زباله در این غار بودیم که جای خوشحالی داشته و انگیزه برای ادامه فرهنگ سازی است.

 

تاریخ اجرای برنامه :  21 خرداد 1395

سرپرست برنامه : سودابه مروتیان

مسئول فنی: مهرداد حاجی هاشمی

 

منبع خبر و تصاویر: کلوپ غارشناسی و غارنوردی اصفهان (با ویرایش)

 

پی نوشت : غار کلهرود در استان اصفهان، 33 کیلومتری شمال مورچه خورت، روستای کلهرود واقع می باشد و با نام" چاه وزمه " نیز شناخته می شود. 

 

 

Related Articles

گفتگوها