محیط زیست

رعایت نظافت و حفظ محیط زیست

با توجه به آغاز فصل صعود در مناطق مختلف کوهستانی کشور حجم زیادی از کوهنوردان و سنگ نوردان راهی این مناطق کوهستانی می‌شوند. با تلاش های صورت گرفته از سوی انجمن‌های مختلف، گروه‌ها، باشگاه‌ها، فدراسیون کوهنوردی خصوصا کارگروه حفاظت محیط زیست، سعی می‌شود با آموزش و نظارت تا حد ممکن از حجم زیاد زباله ها کاسته شود که امیدواریم اثرات مثبتی از این گونه فعالیت ها ببینیم و شاهد کاهش قابل توجه حجم زباله ها در مناطق کوهنوردی کشور باشم. حجم بالای پسماند های جامد و فضولات انسانی به گونه ای افرایش یافته است که نیازمند رسیدگی و مساعدت کوهنوردان و مسئولین را می طلبد.

 

در کنار این فعالیت ها به نظر میرسد بحث فضولات انسانی در طبیعت یکی از موارد بسیار مهم باشد که در صورت عدم توجه، مشکلات و خطرات بهداشتی زیادی به همراه دارد.

 

در راستای همین فعالیت ها اخیرا گروه ها و باشگاه ها توجه بیشتری به جنبه محیط زیستی برنامه های خود دارند و سعی می کنند با آموزش  و توجه بیشتر در حفظ محیط کوهستان نقشی داشته باشند. یکی از فعالیت هایی که به صورت جوش آغاز شده و از سوی فعالان در حال پیگیری میباشد بحث دفع فضولات انسانی در منطقه سنگنوردی پلخواب می باشد.

متاسفانه به علت عدم وجود امکانات بهداشتی و یا غیرقابل استفاده بودن امکانات موجود و افزایش تعداد سنگنوردان در منطقه این بحث بهداشتی بسیار اهمیت پیدا کرده است و تعدادی از سنگنوردان با نصب اطلاعیه‌هایی درخواست نموده اند که رعایت بیشتری در این خصوص داشته باشند.

همچنین طی تماس و گفتگوهایی که با برخی از مربیان و سنگنوردان فعال در منطقه داشتیم طرح‌هایی برای کاهش مشکلات در نظر گرفته شده که در صورت اجرایی شدن قطعا اطلاع رسانی خواهد شد. 

به نظر می رسد بایستی با همکاری متقابل تمام مراکز و افراد موثر تلاشی گسترده تر برای کنترل این موضوع انجام گیرد. کوه نامه تمام آمادگی خود را برای همکاری در این زمینه اعلام می دارد.

 

تصاویر :کانال تلگرامی کارگروه حفظ محیط زیست فدراسیون/ کوه نامه

 

Related Articles

گفتگوها